Człowiek Zagładą Ludzkości
W 1712 r. Thomas Newcomen zbudował maszyny zdolne do pompowania wody, która dostawała się do kopalni. Ale dopiero w 1769 roku James Watt wynalazł potężny silnik parowy. Silniki parowe rozprzestrzeniły się w XIX wieku, dostarczały siły napędowej w fabrykach. Służyły również jako silniki lokomotyw, parowców i wczesnych samochodów, które szybko preferowały silniki benzynowe, mniej kłopotliwe. W dziewiętnastym wieku silnik parowy staje się silnikiem wszystkich fabryk.
W przędzalniach i tkalniach napędza handel, ale także w kuźniach, w których wykonuje ogromne wiertarki udarowe. Na początku XX wieku te fabryczne silniki parowe stopniowo zastępowano potężnymi silnikami elektrycznymi, ale niektóre wysokie cylindryczne kominy zostały zachowane jako dowód tej historycznej epoki przemysłowej.
Pierwsza elektrownia została zbudowana przez Thomasa Edisona i oddana do użytku w Nowym Jorku 4 września 1882 roku.
Epoka przemysłowa stala sie faktem !
W 1855 r. George Bissell i Jonathan Eveleth dowiedzieli się, że można bardzo łatwo znaleźć ropę naftową w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, w Pensylwanii (która była używana przez Indian i wczesnych osadników do oświetlenia) i która może dostarczać naftę poprzez destylację.
W 1905 r. Henry Ford rozpoczął masową produkcję samochodów, który otworzył rynek paliw płynnych, w którym ropa będzie przewodzącym paliwem w XX wieku. Sam sektor motoryzacyjny, który wzrósł od 0 do 800 milionów sztuk w ciągu stulecia, wystarczył, aby zapewnić sukces ropy naftowej. Jest ona głównym surowcem do paliw zasilających transport (samochody, ciężarówki, łodzie, samoloty). Jest także niezastąpionym surowcem dla przemysłu petrochemicznego i dla wielu produktów codziennego użytku: tworzyw sztucznych, farb, barwników, kosmetyków itp.
Po drugiej wojnie światowej kraje Europy leczą swoje rany, Amerykanie uczestniczą w odbudowie z planem Marshalla i wprowadzają swój styl życia, amerykański styl życia, którego głównymi symbolami od lat dwudziestych XX wieku są supermarkety, duże sklepy detaliczne sprzedające samoobsługowe detaliczne produkty spożywcze i produkty codziennego użytku (środki czyszczące, sprzęt gospodarstwa domowego itp.).
Narodziło się społeczeństwo konsumpcyjne !
W 1950 r. Populacja świata wynosiła 2 525 149 000 osób, a w ciągu 68 lat społeczeństwa konsumpcyjnego zwiększyła się trzykrotnie, osiągając liczbę 7 550 000 000 osób w 2018 r.! W celu zaspokojenia potrzeb tej populacji trzykrotnie zwiększyliśmy emisję gazów cieplarnianych za pomocą elektrowni węglowych i cieplnych na całym świecie, za pomocą przemysłu motoryzacyjnego, przemysłu lotniczego, przemysłu spożywczego, masowej hodowli zwierząt lub masowej turystyki itp...
23 czerwca 1988 roku, po raz pierwszy publicznie wspomniano o wpływie działalności człowieka na zmiany klimatu. Tak drodzy przyjaciele, zaledwie 31 lat temu zdaliśmy sobie sprawę, że nasza działalność przemysłowa, turystyczna i rolno-spożywcza może mieć wpływ na klimat. Od tego czasu opublikowano wiele badań naukowych na temat klimatu i globalnego ocieplenia, niektórych alarmujących, innych wręcz zbyt pobłażliwych i lekceważących, nie doprowadzając tym samym do konkretnych i rzeczywistych przeciwdziałań w celu ograniczenia wydalania gazów cieplarnianych i globalnego ocieplenia klimatu.
8 października 2018 r. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował nowy raport dla Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) na temat wpływu globalnego ocieplenia na naszą planetę. Zgodnie z tym raportem i liczbami opublikowanymi przez wielu naukowców, w 2031 roku Nasza Ziemia osiągnie punkt „bez powrotu”, jeśli nic nie zostanie zrobione w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (CO2) na świecie. Zjawiska klimatyczne, które obserwujemy szczególnie od ostatniej dekady w przyspieszonym tempie, coraz częściej, coraz mocniejsze, takie jak burze, wysokie temperatury, powodzie, burze gradowe, a nawet przyspieszone topnienie lodowców dowodzą, że niestety te liczby są raczej rzetelne i dokładne.
Na 100 000 lat naszej historii, wystarczyło nam zaledwie 150 lat ery przemysłowej aby świat stanął u progu przepaści !
Drodzy przyjaciele
Przyszłość ludzkości jest w naszych rękach i obowiązkiem każdego z nas jako obywatela tego świata jest natychmiastowe działanie, tu i teraz, nie czekając na zgodę polityków, organizacji lub naukowców ... Działajmy razem dla naszej przyszłości, dla naszych dzieci, dla Naszej Ziemi!
Dodaj komentarz